تولید مبلمان اداری به کدام سمت رفته است

از سال 1700 میلادی که اولین اتاق‌های کاری شکل گرفتند، صنعت مبلمان اداری هم شکل گرفت. در آن زمان نظام کاری رئیس مرئوسی بر چیدمان محل‌های کاری هم تاثیر گذاشته بود و اتاق مدیران بصورت کاملا مجزا از سایر کارمندان بود و به آسایش کارمندان چندان توجهی نمی‌شد.

تولید مبلمان اداری به کدام سمت رفته است

در آن زمان مبلمان اداری بسیار معروفی مانند میز انحنای پویا هنر نو هنری ون دی ولد در سال 1899 و میز فولادی لوله‌ای مارسل بروئر «B65» در سال 1930. «میز دفتر خانه» جورج نلسون در سال 1947 ساخته شدند. در آن زمان شخصی به‌نام داروین چون نمی‌توانست کار های خود را با سرعت انجام دهد، تصمیم گرفت زیر صندلی خود چرخ تعبییه کند و در نتیجه اولین نفری بود که صندلی چرخدار را اختراع کرد.

صنعت مبلمان اداری رابطه ی مستقیمی با تکنولوژی دارد. وبا پیشرفت تکنولوژی بسرعت تغییر می‌کند. به عنوان مثال، میز ماشین تایپ نمونه بارز این موضوع است. با آمدن ماشین تایپ میزهایی مخصوص آن تولید شدند و مدت طولانی ایی هم از آنها استفاده می شد اما با گذشن زمان این میز ها هم کاراییشان را از دست دادند.

تولید مبلمان اداری به کدام سمت رفته است

تا قبل از اواسط قرن بیستم، طراحان خیلی به این موضوع اهمیتی نمیدادند. جورج نلسون اولین کسی بود که به اهمیت و پتانسیل بازار این موضوع پی برد که در آن زمان رئیس طراحی هرمان میلر بود. در سال 1947 به عنوان بخشی از “گروه دفتر اجرایی” میلر اولین “Workstation” مدرن را اختراع کرد و در اوایل سال 1960 به همراه رابرت پروبست برنامه انقلابی “Action Office 1” را توسعه داد. از یک طرف، این ایده این بود که نیازهای فیزیکی و روانی کارکنان را در نظر بگیریم (به عنوان مثال، با استفاده از مبلمانی که موقعیت های کاری متفاوتی را فراهم می کند) و از سوی دیگر، ساده کردن جریان کار. این امر تا به امروز به عنوان محور برنامه های مبلمان اداری با کیفیت بالا ادامه دارد.

امروزه اما موضوع تغییر کرده است. کارفرمایان به این نتیجه رسیده اند که برای این که کارکنانشان بازدهی بالاتری داشته باشند، باید محیط کاری راحتی برایشان تدارک ببینند. در دنیای امروزی نظام کاری با گذشته فرق کرده است. تعامل و کار گروهی در کارها افزایش یافته در نتیجه مبلمان اداری هم طبق همین روند ساخته ‌می‌شوند. میزهای انفرادی جای خود را به میز های کارگروهی داده اند. راحتی کارکنان اهمیت بیشتری پیدا کرده اند و مبلمان اداری باید از استاندارد های خاصی تبعیت کنند تا سلامت کارمندان به خطر نیفد. صندلی های اداری باید ابعاد خاصی داشته باشند در غیر این صورت ستون فقرات کارمندان ممکن است آسیب ببینند.

طبق تحقیقاتی که بر روی کارمندان انجام شده است، طراحان به این نتیجه رسیده اند که استفاده از گیاهان در محیط کاری، بازدهی کارمندان را بالاتر می‌برند به همین دلیل از بیوفیلی در طراحی های خود استفاده می‌کنند.

می‌توان به این نتیجه رسید که صنعت مبلمان اداری به عواملی مانند نظام کاری و تکنولوژی بستگی دارد و با آنها تغییر می‌کند.ممنون که تا انتهای مقاله باما همراه بودید.

تأثیر شرایط محیط و هنرهای روز بر تولید مبلمان اداری را مطالعه نمایید.

تولید مبلمان اداری به کدام سمت رفته است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *